“Zasłużony dla kultury Podhalańskiej”

Henryk Janik – “Zasłużony dla kultury Podhalańskiej” XLV Zjazd Związku Podhalan w Polsce

 

Tytuł “Zasłużony dla kultury góralskiej” otrzymał nasz rodak mieszkający w Chicago – Henryk Janik. Uroczyste przekazanie dyplomów odbyło się w niedzielę 3 lipca w zakopiańskim kinie “Sokół” w trakcie XLV Zjazdu Związku Podhalan. W imieniu Henryka Janika dyplom odebrał współzałożyciel i pierwszy prezes Związku Podhalan oddział Maniowy – Tadeusz Wach. Dyplom ten po uroczystości przekazał Stanisławowi Zagacie, przybyłemu na Zjazd prezesowi Związku Podhalan w Północnej Ameryce, który zawiezie go do Chicago i osobiście wręczy Henrykowi Janikowi.

 

16 czerwca Kapituła Odznaczeń Zarządu Głównego Związku Podhalan przyznała ten tytuł, a 2 lipca delegaci XLV Zjazdu Związku Podhalan podjęli uchwałę o jego przyznaniu.

Henryk Janik to prezes Związku Podhalan w Północnej Ameryce w latach 1992-93. Jest redaktorem “Podhalanina” – czasopisma wychodzącego w Chicago, w którym zamieszcza również liczne artykuły na tematy dotyczące Maniów, gminy Czorsztyn i Podhala. Czasopismo to dzięki Jego hojności dociera również do Maniów. Prezes ZPP Maciej Motor-Grelok podsumowując swoją trzyletnią kadencję podkreślił zasługi dla kultury góralskiej i zadowolenie ze współpracy z naszym rodakiem za Wielką Wodą. Warto również wspomnieć że był inicjatorem powstania Maniowskiego oddziału ZP, oraz fundatorem sztandaru. Pan Henryk przebywając poza krajem, żyje sprawami Polski, Podhala oraz Gminy Czorsztyn, prezentując ją w prasie polonijnej. Dodatkowo jako Prezes utrwalał więź z organizacjami regionalnymi działającymi na Podhalu. Popierał również przemiany zachodzące w związku z przesiedleniem mieszkańców Gminy na tereny poza zalewem czorsztyńskim. Za zasługi między innymi w dziedzinie sportu, kultury i oświaty Gmina Czorsztyn w roku 2005 nadała Mu Honorowe Obywatelstwo. Jako Honorowy Obywatel Gminy Czorsztyn na bieżąco śledzi, także i nadal wspiera inicjatywy Gminy i Podhala w dziedzinie rozwoju kulturalnego, szkolnego, sportowego, komunalnego oraz inwestycyjnego. Od roku 1995, przez 15 lat pełnił zaszczytną funkcję Przewodniczącego Komitetu Edukacji przy Związku Podhalan, którego celem jest pomoc finansowa dla uzdolnionej młodzieży podhalańskiej. Należy zaznaczyć, że pan Henryk posiada wiele odznaczeń za swoją pracę społeczną. W roku 2009 na 80 -lecie Związku Podhalan w Ameryce odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, przez Prezydenta R. P. Lecha Kaczyńskiego. Również jako wielki miłośnik sportu ma w swojej kolekcji odznaczenia sportowe, jako były prezes LKS “Lubań” Maniowy, obecnie honorowy na 60 -lecie Klubu odznaczony został Złotą odznaką Małopolskiego Związku Piłki Nożnej z siedzibą w Krakowie.

Tytułem “Zasłużony dla kultury góralskiej” uhonorowano również m. in. o. Leona Knabita. Swoje 30-lecie kapelaństwa obchodził ks. Władysław Zązel – kapelan Związku Podhalan.

foto i tekst: Jan Węgrzyniak