Klub Sportowy “Lubań” Maniowy

Historyczny sukces – najlepsza drużyna na Podhalu awansowała do III Ligi

 

60 lat temu, wiosną 1948 r. w Maniowach został założony LUDOWY ZESPÓŁ SPORTOWY (LZS), przyjmując nazwę “LUBAŃ” od pobliskiego szczytu górczańskiego.

Nie można jednak, przemilczeć faktu, początków budowy piłkarstwa, budowy boiska sportowego z okresu przedwojennego.

Już w roku 1938 bez koparek i spychaczy przy pomocy łopat, taczek w terenie zwanym “krzakami” nad Dunajcem urządzono po raz pierwszy plac do gry w piłkę nożną i rozpoczęto rozgrywać spotkania piłkarskie.

Jednak dopiero w 1948 r. z inicjatywy ks. Jana Osadzińskiego ówczesnego wikarego Maniowskiej parafii – oficjalnie zarejestrowany został zespół sportowy zrzeszony w LUDOWYCH ZESPOŁACH SPORTOWYCH z pierwszym zarządem na czele z księdzem Janem Osadzińskim.

Zachęceni przez księdza, mieszkańcy wsi przystąpili niezwłocznie do prac przy urządzaniu po raz drugi boiska sportowego.

W krótkim czasie powstał ogrodzony obiekt sportowy z okazałą szatnią dużym boiskiem piłkarskim, dwoma polami do siatkówki, urządzeniami lekkoatletycznymi oraz częścią dla występów sportowo – artystycznych.

Jeszcze dzisiaj starsi mieszkańcy wspominają uroczyste otwarcie obiektów sportowych, występy artystów krakowskich estrad, wspaniałe pojedynki bokserów, lekkoatletów, atletów, siatkarzy a przede wszystkim piłkarzy. Festyn i zabawa trwała do białego dnia.

Przez wiele lat co niedziela na boisku, zbierali się Maniowianie, aby kibicować swoim chłopakom i zagrzewać ich do sportowego wysiłku.

Z tej pierwszej drużyny już większość rozgrywa pojedynki piłkarskie na niebiańskich błoniach.

Z biegiem lat powstawały nowe sekcje specjalizujące się w różnych dziedzinach sportowych a więc hokej na lodzie w latach siedemdziesiątych z drużyną w wiejskiej lidze, sekcja biegów i skoków narciarskich, tenisa stołowego, szachów, podnoszenia ciężarów, lekkoatletyki.

Pozostała jednak piłka nożna, która oparła się wszelkim burzom i do tej chwili stanowi, sztandarową dyscyplinę, cieszącą się od lat niesłabnącym powodzeniem.

Grali i grają całe pokolenia Maniowian – Janczych, Grywalskich, Janików, Jandurów, Sieczków, Hagowskich, Kałafutów, Łapczyńskich, Piwowarskich, , Sikorów, Pawlikowskich, Niemców, Staszli, Nosali, Sitarzy, Fraczków i można tak wymieniać w nieskończoność.

Przebudowa wsi, będąca konsekwencja zapory wodnej na Dunajcu, spowodowała pewne perturbacje. Już większość mieszkała w Nowych Maniowach a treningi spotkania piłkarskie trzeba było rozgrywać na starym częściowo zniszczonym boisku z utrudnionym dojazdem – absolutnie nie przystającym do aktualnych wymogów cywilizacyjno -sportowych.

Dlatego sportowcy nie chcieli czekać na odległą perspektywę budowy obiecanego stadionu w ramach przebudowy wsi Maniowy.

Po raz trzeci przystępują do budowy boiska sportowego w niesamowicie trudnym terenie ograniczonym skarpami i krnąbrnym potokiem Limierzyska.

Po ok. roku usilnej pracy zapaleńców, teren został zniwelowany, potok częściowo ujarzmiony i powstało wraz z stylowym budynkiem, wymarzone ogrodzone boisko sportowe na którym można było już prowadzić treningi i rozgrywać spotkania piłkarskie. Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło 22 lipca 1986 r.

W lutym 1989 r. klub “LUBAŃ” otrzymał status “LUDOWEGO KLUBU SPORTOWEGO” i w tymże roku obchodzono jubileusz 40-lecia o rok później w związku z połączeniem uroczystości z konsekracją nowego Kościoła w Maniowach.

W podniosłym nastroju przebiegało wręczenie i poświęcenie sztandaru klubu ufundowanego przez naszych rodaków ze Stanów Zjednoczonych. Była okazja do spotkania pokoleń sportowców z Polski i z zagranicy, były odznaczenia, spotkania piłkarskie, występy artystyczne.

Po uroczystościach 40-lecia, klub oprócz sztandaru wzbogacił się o wyciąg narciarski, korty tenisowe oraz autobus.

Efektem podniosłej uroczystości był nowy zapał młodzieży do uprawiania sportu oraz awans piłkarzy i powstanie sekcji młodzieżowych ( juniorów i trampkarzy). Marzeniem piłkarzy, zarządu, kibiców był jednak z prawdziwego zdarzenia stadion sportowy. Dlatego dla uczczenia 50-lecia klubu przystąpiono do realizacji nowych celów.

Dzięki przychylności władz gminnych z nieodżałowanym wójtem Gminy św. pamięci Markiem Koterbą, radnymi, radą sołecką z sołtysem na czele oraz wsparciem kolegów ze Stanów Zjednoczonych z terenu Chicago i Passaicu, przy pomocy głównego inwestora zapory wodnej – ODGW z Krakowa, została wykonana olbrzymia inwestycja z potężnymi pracami ziemnymi, krytą regulacją potoku Limierzyska, niwelacją terenu z wykonaniem nowego ogrodzenia, oświetlenia, nagłośnienia, remontem kapitalnym budynku i autobusu.

Do podniosłego nastroju osiągnięć jubileuszowych 50-lecia istnienia naszego klubu, włączyli się piłkarze osiągając najwyższe i najlepsze wyniki w historii klubu.

Osiągnięcia inwestycyjne, zainspirowane przez zarząd – zgłoszenie konieczności budowy pełno wymiarowej hali sportowej, (która w 20l0r. została oddana do użytku) wykonanie pięknego funkcjonalnego obiektu sportowego było niesamowitym dopingiem do podniesienia poprzeczki sportowej dla sekcji piłkarskiej.

Nastąpił okres awansów – na 52 – lecie, awans do V ligi a na 53- lecie awans do IV ligi, by po 10 latach osiągnąć wielki sukces w postaci awansu do III Ligi co wraz z osiągnięciami juniorów i trampkarzy-mistrzami podhalańskiej klasy okręgowej jest wydarzeniem historycznym naszego klubu.

Przez 10 sezonów występował “Lubań” w IV lidze MZPN, jako jedyny od wielu lat Klub z Podhala osiągał bardzo dobre wyniki bazując wyłącznie na zawodnikach właśnie z Podhala dzięki dobrej opartej na zrozumieniu oraz przestrzeganiu wynikających z ustawowych obowiązków współpracy z władzami samorządowymi Gminy, wsparciu finansowym firm Wolski, Jabłoński, Manstel i wielu innych prywatnych sponsorów oraz naszych sympatyków ze Stanów Zjednoczonych i ostatnio Elektrowni Niedzica.

Lubań Maniowy jest drugim po Podhalu Nowy Targ podhalańskim klubem, który będzie występował w rozgrywkach III Ligi. Należy przypomnieć, ze ówczesna III Liga w latach 70-tych minionego wieku liczyła cztery grupy, awansowało się z klas okręgowych. Były to inne czasy, inna Polska, nie było tylu Klubów piłkarskich co obecnie, śmiem twierdzić, że i poziom obecnej III Ligi jest dużo wyższy niż w tamtych czasach.

Wielkie brawa należą się oczywiście zawodnikom, ale również wielką pracę wykonali działacze Lubania począwszy od; Kazimierza Dudy, Kazimierza Sitarza Kazimierza Łapczyńskiego, Jana Hagowskiego, Bronisława Jabłońskiego przy wsparciu Kazimierza Wolskiego, Bronisława Nogawkejacka Grywalskiego, Stanisława i Mieczysława Janika, Mieczysława i Edwarda Niemiec, Stanisława i Rafała Jandurę, Stanisława Ziemianka, Jana Bukowskiego, Tomka Dziurdzika, Jana Jandurę, Czesława Holyst, Franciszka Jarząbka, Jana Sieczkę, Jana Janczego, Stanisława Janczego z braćmi Romanem, Władysławem, Kazimierza Bednarczyka, Zbigniewa Kubińskiego, pięknie prowadzącego stronę Internetowa “Lubań” Adama Bankę oraz trenerom od “A” Klasy; Piotra Lacha, Kuźmy, Bankosza, Aleksandra Brożyniaka, Bartłomieja Walczaka i obecnego Marka Żołędzia. Słowa uznania należą się również sponsorom i tym w Polsce jak również i w Stanach Zjednoczonych w Passaic New Jersey i w Chicago Illinois.

Zarząd doskonale potrafił ułożyć sobie współpracę klubu z innymi instytucjami i organizacjami jak: urzędem gminy, radą sołecką, parafią, strażą pożarna, orkiestrą, szkołami, innymi klubami sportowymi, rywalami sportowymi, PPPN w Nowym Targu, OZPN w Nowym Sączu MZPN w Krakowie, mediami sportowymi i innymi. Umiejętnie stworzyli drużynę opartą tylko na piłkarzach wywodzących się z Podhala i to jest tym bardziej większy sukces, piłkarze pokazali, że górale nie tylko w narciarstwie są mistrzami.

 

A oto nazwiska zawodników, którzy wywalczyli historyczny awans do III Ligi: Jakub Hladowczak, Wojciech Okręglak, Daniel Anioł, Łukasz Babik, Sebastian Gąsiorek, Maciej Górecki, Daniel Mikos, Dominik Gorlicki, Rafał Komorek, Robert Krzystyniak, Jacek Pietrzak, Łukasz Jędrol, Grzegorz Ciesielka, Rafał Waksmundzki, Maciej Gogola, Rafał Halgas, Maksymilian Potoczak, Krzysztof Potoczak, Łukasz Sral, Sylwester Kurnyta, Damian Firek, Przemysław Jarząbek, Marcin Talarczyk. Trener-Marek Żołądź.

 

Obecny Zarząd Klubu: Prezes -Jan Hagowski, wiceprezes -Stanisław Janik, Sekretarz -Mieczysław Niemiec, Skarbnik -Bronisław Jabłoński, Członkowie Zarządu -Jacenty Grywalski, Kazimierz Łapczyński, Bronisław Nogawka, Stanisław Sral, Komisja Rewizyjna -Edward Niemiec, Stanisław Jańczy, Zbigniew Kubiński, Kierownik drużyny -Bronisław Jabłoński.

Myślę, że jeszcze wielokrotnie będziemy mieli okazję usłyszeć o sukcesach sportowców -piłkarzy występujących w barwach klubu sportowego “LUBAŃ” Maniowy.

Henryk Janik

zdjęcia: Archiwum klubu